KIBRIS

Neden kuzey kıbrıs?

Kuzey Kıbrıs cennetten bir parçadır. Bozulmamış doğasıyla yılın 10 ayı güneş ve temiz havayla sizi karşılar. Yok denecek kadar az olan suç oranı ise günümüzde yaşamak ve yatırım yapmak için en önemli konulardan biridir. Kuzey Kıbrıs’ı sevmemek ve burada yaşamamak için hiçbir sebep bulamazsınız. Doğal güzellikleriyle sizi kendine bağlayan bu ada da yatırım mutlaka yapılmalıdır. Dünyanın birçok yeriyle kıyasladığınızda Tunalı İnşaat’tan alacak olduğunuz her bir gayrimenkul paranızla yapabileceğiniz en iyi yatırım şeklidir.

Tunalı İnşaat olarak diyoruz ki “Siz hayal edin; Biz inşa edelim.” Sizinle birlikte başaramayacağımız hiçbir şey yok.

iklim

Ada iklimi yaz aylarında aşırı sıcak geçmesine rağmen kış aylarında da bir o kadar soğuk olabiliyor. Aralık ve Ocak aylarında yoğun yağış dönemi ile geçerken, Şubat ile Mayıs ayları arasında da yağmur görülebiliyor. Mayıs ortası ile Eylül sonuna kadar da genellikle güneşli bir hava ve yaklaşık 11 saatlik bir gün ışığı vardır. Sıcaklık ise bazen 40º C üzerine çıkabiliyor.

pasaport ve vize

Avrupa vatandaşlarına herhangi bir vize işlemi uygulanmamaktadır. Kuzey Kıbrıs’a giriş esnasında pasaportunuza herhangi bir mühürün vurulmamasını istiyorsanız görevli personelden giriş kağıdını talep edebilir ve mühürü giriş kağıdının üzerine vurabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a giriş için tek vize talep edilen ülke Nijerya’dır.

Sınır Kapısı

Avrupa vatandaşları Kuzey-Güney geçiş kapılarında serbest dolaşım yapabilirler. Giriş kapılarında kimlik kartı veya pasaportlarını göstermeleri yeterli olacaktır. Kıbrıs’ta mevcut 6 sınır kapısı bulunmaktadır. Ledra Palace, Lokmacı, Metehan (Kermia), Beyarmudu (Pile), Akyar (Dekelia) and Bostancı.

ulaşım

Kuzey Kıbrıs’a ister Larnaca havalimani üzerinden direk uçuş ile ister Türkiye üzerinden aktarmalı olarak Ercan havalimanına gidebilirsiniz.İngiltere üzerinden Kıbrıs’ta Güney kesimde 2 (Larnaca ve Paphos) ve Kuzey kesimde 1 olmak üzere toplamda 3 havalimanı bulunmaktadır. Güney kesimden araç kiralayarak sınır kapısından geçiş yapabilirsiniz.

araç kiralama

Kuzey Kıbrıs’a gelen ziyaretçiler 12 ay süre boyunca sahip olduğu uluslararası sürüş ehliyeti veya İngiltere sürüş ehliyeti ile salon araç kullanabilir ve kiralayabilir. Araç kiralama fiyatlara diğer ülkelere nazaran uygun fiyata sahip olması ile birlikte, birçok acente, hotel ve araç kiralama şirketinden temin edilebilir. Kuzey Kıbrıs’ta İngiltere’de olduğu gibi trafik sol şerit olarak kullanılırken azami hız 100km/saat olarak sınırlandırılmıştır.

Toplu Taşıma

Toplu taşımacılığın yaygın olduğu Kuzey Kıbrıs’ta şehirler arası ulaşım veya şehir içi ulaşımda dolmuş veya otobüsleri kullanabilirsiniz.

Dil

Kuzey Kıbrıs’ta ana dil olarak Türkçe kullanılmasına ragmen İngilizce de 2. Dil seçeneği olarak kullanılıyor.

Yaşam Maaliyeti

Dört kişiden oluşan standart bir ailenin (elektrik,su,telefon ve diğer.) aylık £150 – £200 arası bir harcaması olacaktır. Yıllık vergi ise yaklaşık olarak £80 civarındadır.